حوزه شفافیت

حکومت باز

Open Government

Scope

موضوع

قانون، سند

Law, Document

Subject

جغرافیا

بین‌المللی
International
Geography

 نوع مطلب

متنی

Text

Type

 زبان

انگلیسی، ترجمه فارسی

English with Persian

Language

 منتشر کننده

مشارکت حکومت باز Open Government Partnership
Publisher

پیشتر مطالبی در رابطه با جنبش «مشارکت دولت باز» (OGP) ذکر گردیده است (مطالب مرتبط). در این پست ترجمه بیانیه این جنبش تحت عنوان «بیانیه دولت باز» ارائه می‌گردد.

با تشکر از اقای صادق سلمانی (دانشگاه صنعتی شریف) بابت زحمت ترجمه خوبشون.

ترجمه فارسی بیانیه دولت باز

کشورهای خواهان عضویت در «مشارکت دولت باز» (OGP) باید متعهد به رعایت اصول دولت باز و شفاف با حمایت از اعلامیه دولت باز شوند. با امضای این اعلامیه، کشورها نسبت به «پرورش فرهنگ جهانی دولت باز در جهت توانمند کردن و در اختیار قرار دادن قدرت به شهروندان و پیشرفت آرمان‌های دولت باز و مشارکتی قرن 21» متعهد می‌شوند.

این اعلامیه تاکنون توسط 65 کشور عضو OGP امضاء شده است. کشورهایی نیز که در حال توسعه برنامه‌های عملیاتی هستند نامه‌ای در حمایت از اعلامیه مذکور همراه با برنامه نهایی عملیاتی خود ارسال می‌کنند.

بیانیه دولت باز

سپتامبر 2011

به عنوان اعضای OGP، متعهد به اصول مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر، کنوانسیون سازمان ملل متحد علیه فساد و سایر اسناد بین‌المللی قابل اجرا مربوط به حقوق بشر و حکومت خوب (Good Governance):

 • اذعان می‌کنیم که مردم سراسر دنیا خواهان شفافیت بیشتر در دولت هستند. آن‌ها خواستار مشارکت مدنی بیشتر در امور عمومی و به دنبال راه‌هایی برای ایجاد شفافیت، پاسخگویی، مسئولیت‌پذیری و کارائی بیشتر در دولت هستند.
 • می‌دانیم که کشورها در مراحل مختلف در تلاش برای ترویج شفافیت در دولت هستند و هر یک از ما رویکردی سازگار با اولویت‌های ملی و شرایط و آرمان‌های شهروندانمان را دنبال می‌کنیم.
 • بر عهده می‌گیریم مسئولیت ثبت این لحظه برای تقویت تعهداتمان درجهت ترویج شفافیت، مبارزه با فساد، توانمندسازی شهروندان و مهار قدرت فناوری های جدید در جهت ساخت دولتی کارآمدتر و پاسخگوتر را.
 • حمایت می‌کنیم از ارزش شفافیت در تعامل با شهروندان به منظور بهبود خدمات، مدیریت منابع عمومی، ترویج نوآوری، و ایجاد جوامع امن‌تر. ما اصول شفافیت و دولت باز را با نگاهی به سمت دستیابی به موفقیت بیشتر، رفاه، و کرامت انسانی در کشورهای خود و در جهان به هم پیوسته در آغوش می‌کشیم.

همراه با هم متعهد می‌شویم:

افزایش دسترسی به اطلاعات فعالیت‌های دولت

 • دولت‌ها به ​​نمایندگی از مردم اطلاعات را جمع‌آوری و نگهداری می‌کنند، [لذا] شهروندان حق درخواست اطلاعات فعالیت‌های دولتی را دارند.
 • متعهد می‌شویم به ترویج افزایش دسترسی به اطلاعات و افشای فعالیت‌های دولتی در سطوح مختلف دولت.          
 • متعهد می‌شویم به افزایش تلاش نظام‌مند در جهت جمع‌آوری و انتشار اطلاعات هزینه و عملکرد دولت در بخش خدمات و فعالیت‌های عمومی.
 • متعهد می‌شویم به ارائه فعالانه اطلاعات با ارزش، از جمله داده‌های خام، در رویه‌هایی زمانمند، در قالب‌هایی که مردم به راحتی می‌توانند پیدا، درک و استفاده کنند و در قالب‌های که استفاده مجدد از آن‌ها را تسهیل می‌کند.
 • متعهد می‌شویم به فراهم کردن راه‌حل‌های موثر در جاهایی که دسترسی به اطلاعات یا پرونده‌های مربوطه به دلایل نادرستی محدود شده است، از جمله از طریق نظارت موثر بر رویه رجوع (Recourse Process).
 • ما از اهمیت استانداردهای باز برای ترویج دسترسی جامعه به داده‌های عمومی و همچنین تسهیل قابلیت همکاری سیستم‌های اطلاعاتی دولت را به خوبی آگاهیم.
 • ما متعهد می‌شویم به اخذ بازخورد از مردم برای شناسایی با ارزش‌ترین اطلاعات و تعهد به اعمال نتایج بازخوردها به حداکثر میزان ممکن.

پشتیبانی مشارکت مدنی

 • ما برای مشارکت عمومی همه مردم در تصمیم‌گیری و تدوین سیاست، بطور یکسان و بدون تبعیض ارزش قائل هستیم.
 • تعامل عمومی، از جمله مشارکت زنان، کارآمدی دولت‌ها - که از دانش، ایده‌ها و توانایی نظارت مردم بهره‌مند می‌شود - را افزایش می‌دهد.
 • متعهد می‌شویم که تدوین سیاست و تصمیم‌گیری را با ایجاد و استفاده از کانال‌هایی برای دریافت بازخورد عمومی، تعمیق مشارکت عمومی و نظارت و ارزیابی فعالیت‌های دولت شفاف‌تر سازیم.
 • متعهد می‌شویم به حمایت از سازمان‌های غیرانتقاعی و مدنی برای فعالیت سازگار با تعهد ما به آزادی بیان، تشکل و نظر.
 • متعهد می‌شویم به ایجاد مکانیزمی برای فعال کردن همکاری بیشتر بین دولت‌ها و سازمان‌های جامعه مدنی و سازمان‌های تجاری.

پیاده‌سازی بالاترین استانداردهای صداقت حرفه‌ای در سراسر ادارات

 • دولت پاسخگو نیازمند استانداردهای بالای اخلاقی و کدهای رفتاری برای مقامات دولتی است. ما متعهد می‌شویم به داشتن سیاست‌های قوی ضد فساد، رویه‌ها و شیوه‌های تأمین شفافیت در مدیریت امور مالی عمومی و خرید دولتی، و تقویت حاکمیت قانون.
 • متعهد می‌شویم به حفظ یا ایجاد یک چارچوب قانونی برای عمومی کردن اطلاعات درآمد و دارایی‌های ملی، [و] مقامات عالی رتبه عمومی.
 • متعهد می‌شویم به تصویب و اجرای قوانین برای محافظت از خبرچینان (Whistleblowers).
 • متعهد می‌شویم به ایجاد اطلاعات مربوط به فعالیت‌های نهادهای مقابله با فساد و اثرات آن بر پیشگیری فساد، همچون اثربخشی فرایندهای دادخواهی به این نهادها، و قرار دادن این اطلاعات برای عموم البته با حفظ محرمانگی اطلاعات خاص.
 • متعهد می‌شویم به افزایش عوامل بازدارنده در برابر رشوه‌خواری و سایر اشکال فساد در بخش دولتی و خصوصی و همچنین به اشتراک‌گذاری اطلاعات و تجربیات.

افزایش دسترسی به فن‌آوری‌های جدید برای شفافیت و مسئولیت‌پذیری

 • فن‌آوری‌های جدید فرصتی برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات و مشارکت و همکاری عمومی ارائه می‌دهد. ما قصد داریم با مهار این فناوری‌ها اطلاعات بیشتری را عمومی کنیم به صورتی که مردم را هم قادر به درک اقدامات دولت سازد و هم آنها را قادر به تاثیرگذاری بر این تصمیمات و اقدامات گرداند.
 • متعهد می‌شویم به توسعه فضاهای آنلاین و امن به عنوان بستری برای ارائه خدمات، مشارکت‌بخشی به مردم و به اشتراک‌گذاری اطلاعات و افکار.
 • می‌دانیم که دسترسی عادلانه و مقرون به صرفه به فن‌آوری یک چالش است، لذا متعهد می‌شویم به افزایش اتصال آنلاین و تلفن همراه و همچنین شناسایی و ترویج استفاده از مکانیزم‌های جایگزین برای مشارکت عمومی.
 • متعهد می‌شویم به تعامل با جامعه مدنی و جامعه کسب‌وکار به منظور شناسایی شیوه‌ها و روش‌های موثر و نوآورانه برای اعمال نفوذ فن‌آوری‌های جدید برای توانمندسازی مردم و ترویج شفافیت در دولت.
 • همچنین می‌دانیم که افزایش دسترسی به فن‌آوری مستلزم حمایت از توان دولت و شهروندان برای استفاده از آن است.
 • متعهد می‌شویم به حمایت و توسعه استفاده از نوآوری‌های فناورانه توسط کارمندان دولت و شهروندان به طور یکسان.
 • همچنین می‌پذیریم که فن‌آوری یک مکمل، نه یک جایگزین، برای اطلاعات روشن، قابل استفاده و مفید می‌باشد.

اذعان می‌کنیم که دولت باز فرایندی است که نیازمند تعهد مداوم و پایدار است. ما متعهد می‌شویم به ارائه گزارش عمومی درباره اقدامات در حال انجام برای تحقق بخشیدن به این اصول، مشورت با مردم در اجرای آن‌ها و به‌روزرسانی تعهداتمان در پرتو چالش‌ها و فرصت‌های جدید.

ما عهد می‌کنیم به صورتی مثال زدنی رهبری کنیم و به پیشبرد دولت باز در کشورهای دیگر، از طریق به اشتراک گذاشتن بهترین شیوه‌ها و تخصص‌ها و همچنین با انجام تعهدات بیان‌شده در این اعلامیه، به صورت داوطلبانه و غیر الزام‌آور کمک کنیم. هدف ما پرورش نوآوری و گسترش پیشرفت و عدم تعریف استانداردهایی به عنوان پیش‌شرط برای همکاری و کمک و یا رتبه‌بندی کشورهاست. ما بر اهمیت ارتقاء شفافیت به یک رویکرد جامع و دسترسی به کمک‌های فنی برای حمایت از ظرفیت و نهادسازی تاکید داریم.

ما متعهد می‌شویم به حمایت از این اصول در تعاملات بین‌المللی و تلاش برای پرورش فرهنگ جهانی دولت باز که به افراد و شهروندان قدرت می‌دهد و آرمان‌های دولت باز و مشارکتی قرن 21 را پیش می‌راند.

نسخه انگلیسی بیانیه دولت باز

Open Government Declaration

To join OGP, countries must commit to uphold the principles of open and transparent government by endorsing the Open Government Declaration (below).  Through endorsing this Declaration, countries commit to “foster a global culture of open government that empowers and delivers for citizens, and advances the ideals of open and participatory 21st century government.”


The Declaration has been endorsed by 65 OGP countries, and the countries that are currently developing action plans will send a letter endorsing the Declaration together with their final approved action plan.


OPEN GOVERNMENT DECLARATION
September 2011


As members of the Open Government Partnership, committed to the principles enshrined in the Universal Declaration of Human Rights, the UN Convention against Corruption, and other applicable international instruments related to human rights and good governance:

We acknowledge that people all around the world are demanding more openness in government. They are calling for greater civic participation in public affairs, and seeking ways to make their governments more transparent, responsive, accountable, and effective.

We recognize that countries are at different stages in their efforts to promote openness in government, and that each of us pursues an approach consistent with our national priorities and circumstances and the aspirations of our citizens.

We accept responsibility for seizing this moment to strengthen our commitments to promote transparency, fight corruption, empower citizens, and harness the power of new technologies to make government more effective and accountable.

We uphold the value of openness in our engagement with citizens to improve services, manage public resources, promote innovation, and create safer communities. We embrace principles of transparency and open government with a view toward achieving greater prosperity, well-being, and human dignity in our own countries and in an increasingly interconnected world.

Together, we declare our commitment to:

Increase the availability of information about governmental activities.
Governments collect and hold information on behalf of people, and citizens have a right to seek information about governmental activities. We commit to promoting increased access to information and disclosure about governmental activities at every level of government. We commit to increasing our efforts to systematically collect and publish data on government spending and performance for essential public services and activities. We commit to pro-actively provide high-value information, including raw data, in a timely manner, in formats that the public can easily locate, understand and use, and in formats that facilitate reuse. We commit to providing access to effective remedies when information or the corresponding records are improperly withheld, including through effective oversight of the recourse process. We recognize the importance of open standards to promote civil society access to public data, as well as to facilitate the interoperability of government information systems. We commit to seeking feedback from the public to identify the information of greatest value to them, and pledge to take such feedback into account to the maximum extent possible.

Support civic participation.
We value public participation of all people, equally and without discrimination, in decision making and policy formulation. Public engagement, including the full participation of women, increases the effectiveness of governments, which benefit from people’s knowledge, ideas and ability to provide oversight. We commit to making policy formulation and decision making more transparent, creating and using channels to solicit public feedback, and deepening public participation in developing, monitoring and evaluating government activities. We commit to protecting the ability of not-for-profit and civil society organizations to operate in ways consistent with our commitment to freedom of expression, association, and opinion. We commit to creating mechanisms to enable greater collaboration between governments and civil society organizations and businesses.

Implement the highest standards of professional integrity throughout our administrations.
Accountable government requires high ethical standards and codes of conduct for public officials. We commit to having robust anti-corruption policies, mechanisms and practices, ensuring transparency in the management of public finances and government purchasing, and strengthening the rule of law. We commit to maintaining or establishing a legal framework to make public information on the income and assets of national, high ranking public officials. We commit to enacting and implementing rules that protect whistleblowers. We commit to making information regarding the activities and effectiveness of our anticorruption prevention and enforcement bodies, as well as the procedures for recourse to such bodies, available to the public, respecting the confidentiality of specific law enforcement information. We commit to increasing deterrents against bribery and other forms of corruption in the public and private sectors, as well as to sharing information and expertise.

Increase access to new technologies for openness and accountability.
New technologies offer opportunities for information sharing, public participation, and collaboration. We intend to harness these technologies to make more information public in ways that enable people to both understand what their governments do and to influence decisions. We commit to developing accessible and secure online spaces as platforms for delivering services, engaging the public, and sharing information and ideas. We recognize that equitable and affordable access to technology is a challenge, and commit to seeking increased online and mobile connectivity, while also identifying and promoting the use of alternative mechanisms for civic engagement. We commit to engaging civil society and the business community to identify effective practices and innovative approaches for leveraging new technologies to empower people and promote transparency in government. We also recognize that increasing access to technology entails supporting the ability of governments and citizens to use it. We commit to supporting and developing the use of technological innovations by government employees and citizens alike. We also understand that technology is a complement, not a substitute, for clear, useable, and useful information.

We acknowledge that open government is a process that requires ongoing and sustained commitment. We commit to reporting publicly on actions undertaken to realize these principles, to consulting with the public on their implementation, and to updating our commitments in light of new challenges and opportunities.

We pledge to lead by example and contribute to advancing open government in other countries by sharing best practices and expertise and by undertaking the commitments expressed in this declaration on a non-binding, voluntary basis. Our goal is to foster innovation and spur progress, and not to define standards to be used as a precondition for cooperation or assistance or to rank countries. We stress the importance to the promotion of openness of a comprehensive approach and the availability of technical assistance to support capacity- and institution-building.

We commit to espouse these principles in our international engagement, and work to foster a global culture of open government that empowers and delivers for citizens, and advances the ideals of open and participatory 21st century government.