به نظر شما تدوین بودجه چه فایده­ای دارد و اگر بودجه وجود نداشته باشد چه اتفاق خاصی می‎افتد (که در صورت وجود آن نمی‎­افتد)؟ مثلاً اگر قرار باشد اداره امور مالی دولت براساس بودجه نباشد، آیا آسمان به زمین می‎­آید؟ پاسخ به این سؤال ظاهراً بدیهی، از آن جهت مهم است که پاسخ دقیق به آن تفاوت میان بودجه مؤثر و بودجه ضعیف، بودجه واقعی و بودجه تخیلی و بودجه خوب و بد را مشخص می‎­سازد.

به نظر شما تدوین بودجه چه فایده­ای دارد و اگر بودجه وجود نداشته باشد چه اتفاق خاصی می‎افتد (که در صورت وجود آن نمی­‎افتد)؟ مثلاً اگر قرار باشد اداره امور مالی دولت براساس بودجه نباشد، آیا آسمان به زمین می‎­آید؟ پاسخ به این سؤال ظاهراً بدیهی، از آن جهت مهم است که پاسخ دقیق به آن تفاوت میان بودجه مؤثر و بودجه ضعیف، بودجه واقعی و بودجه تخیلی و بودجه خوب و بد را مشخص می‎­سازد.

در پاسخ به این سؤال باید گفت، در وضعیتی که بودجه وجود نداشته باشد:

  • به دلیل فاصله زمانی معمول میان اخذ درآمدها و انجام مخارج، هماهنگی دخل وخرج مختل می‎شود.
  • دولت مجبور می‎­شود به طور روزمره براساس درآمدهایی که کسب می‎­کند، امورات جاری خود را رفع و رجوع کند و مدام با این تصور که از این ستون به آن ستون فرج است، بدون داشتن افق برنامه‎­ریزی شده، ادامه حیات دهد.
  • دولت نمی­‎تواند سیاست­گذاری اقتصادی از مسیر بودجه داشته باشد و مثلاً در رونق درآمدی، کمتر مصرف کند که در زمستان رکود درآمدها، بتواند از آذوقه جمع‎­آوری شده استفاده کند و مانند یک اهرم، رونق را به اقتصاد برگرداند (اصطلاحاً ضدچرخه عمل کند).
  •  نمایندگان و دولت نمی‎­توانند برای عمل به وظایفی که براساس قانون بر عهده آن­‎ها نهاده‎­شده است  (مثلاً کمک به افراد نیازمند)  سند مالی پشتیبان منعکس‎­کننده این اقدامات داشته باشند.
  • نمایندگان و دولت نمی‎­توانند برای عمل به وعده‎­هایی که براساس آن‎­ها رأی گرفته‎­اند (مثلاً عمران) یا قرار است مجدد رأی بگیرد، اولویت‎­بندی خاصی انجام دهند.

منبع: «بودجه به زبان ساده»، دفتر مطالعات اقتصاد بخش عمومی مرکز پژوهش­‎های مجلس شورای اسلامی

 دریافت
حجم: 3.54 مگابایت