یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که پارلمان‌های جهان مطابق با شرایط و مقتضیات خاص خود در خصوص انتشار یا عدم انتشار آن سیاست‌هایی وضع کرده‌اند، اطلاعات رأی‌گیری در پارلمان است. رأی هر نماینده در حقیقت نتیجه‌ی تمامی فعالیت‌ها و مطالعات او در خصوص طرح‌ها و لوایح مطرح شده است. لذا شفافیت آراء علاوه بر اطلاع مردم از عملکرد نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی، موجبات پاسخگویی نمایندگان را فراهم کرده است.  در همین راستا، جزوه‌ای پیرامون شفافیت آراء نمایندگان مجلس تهیه شده است که در ادامه این مطلب می‌توانید آن را مشاهده و دریافت کنید.

نوع محتوا تجارب داخلی و بین‌المللی
موضوع شفافیت آراء
بخش مجلس و پارلمان
جغرافیا بین‌المللی
منتشر کننده شفافیت برای ایران

سازمان مردم نهاد پیشگامان شفافیت و پیشرفت (شفافیت برای ایران) با مطالعات تطبیقی گسترده و بومی‌سازی شاخص‌های شفافیت پارلمانی توانسته است بیش از صد شاخص اطلاعاتی از مجلس شورای اسلامی را  احصا نماید که در ذیل شش دسته‌ی کلی، مرتبط با نمایندگان، کمیسیون‌های مجلس، صحن عمومی مجلس، بخش اداری، مرکز پژوهش‌ها و سازمان‌های مردمی ناظر بر مجلس قرار می‌گیرند.

شفافیت آراء نمایندگان یکی از این شاخص‌های اطلاعاتی است که در ذیل بخش‌های مربوط به صحن و کمیسیون‌ها قرار می‌گیرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در غالب کشورها فرض بر شفافیت و ارائه‌ی اطلاعات آراء نمایندگان در جلسات مختلف است، مگر آن‌که موارد استثنایی موجب شود تا اطلاعات آراء نمایندگان مخفی بماند. در این صورت، موارد استثناء و عدم انتشار اطلاعات باید از پیش به‌صورت دقیق مشخص ‌شده باشد و با این سازوکار عدم انتشار اطلاعات نیاز به توضیح و استدلال خواهد داشت.

در این کتابچه به مطالب زیر پرداخته شده است:

  • شفافیت پارلمانی
  • شفافیت آراء نمایندگان مجلس
  • ده دلیل برای لزوم شفافیت آراء نمایندگان
  • بررسی 39 کشور جهان در رابطه با شفافیت آراء نمایندگان پارلمان
  • پرسش و پاسخ درباره‌ی طرح شفافیت آراء
  • مقایسه‌ی رفتار رأی‌دهی نمایندگان
  • تجربیات سایر کشورهای جهان در شفافیت آراء

شما می‌توانید این کتابچه را از طریق لینک زیر دریافت کنید. 

 دریافت
حجم: 11 مگابایت