سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی در گزارشی با عنوان «الگوی هندی مبارزه با فساد» به بررسی راه‌هایی که دولت هند برای کنترل و مبارزه با فساد در پیش گرفته است، پرداخته است. خلاصه‌ای از این راهکارها و فایل این گزارش را در ادامه مطلب مشاهده خواهید کرد.

نوع محتوا تجارب داخلی و بین‌المللی
موضوع فساد
جغرافیا هند
منتشرکننده سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی

بخش‌هایی از گزارش «الگوی هندی مبارزه با فساد» که به سیاست‌های دولت هند در مبارزه با فساد پرداخته، به شرح زیر است:

  • دهلی نو اسکناس‌های جدید را جایگزین اسکناس‌های قبلی کرد تا راحت‌تر بتواند پول های موسوم به «پول سیاه» را که دارای منشاء نامعلوم هستند، شناسایی کند. مردم عادی در حد محدود اسکناس‌ها را بدون دردسر با اسکناس‌های جدید تعویض می‌کردند، اما بانک‌ها از افرادی که با صدها هزار روپیه یا بیشتر مراجعه می‌کردند در مورد منشاء این پول‌ها سخت‌گیری می‌کردند. جلوگیری از فرار مالیاتی هم دیگر هدف این اقدام دولت بیان می‌شد.
  • مودی گروهی از مقام‌های ارشد حقوقی و مالیاتی را برای راه‌اندازی حرکتی بزرگ در شناسایی شرکت‌های کاغذی که فعالیت مهم اقتصادی نداشتند، به کار گرفت. مقامات اعتقاد دارند این بنگاه‌ها مدیریت بخش وسیعی از تقلب و اختلاس را در این کشور برعهده دارند.
  • دولت ناراندرا مودی قانون «پیشگیری از فساد» را برای شرایط کنونی هند ناکارامد دانست و برای تغییر و اصلاح آن تلاش‌های بسیاری را انجام داد تا اینکه در نهایت 19 جولای 2018 (اواخر تیرماه 1397) قانون اصلاح شده «پیشگیری از فساد» به تصویب پارلمان این کشور رسید و در نهایت روندهای قانونی را برای اقدام بهتر، سریع‌تر و آزادانه دولت مودی تسهیل ساخت.
  • اعتقاد بر این است که فساد موجود در هند موجب تبعیض شدید درآمدی و فاصله طبقاتی شده است. بنابراین مقابله با فساد برای کاهش اختلاف درآمدی و طبقاتی در دستور کار قرار گرفت و مودی نیز توجه بیشتری را به آن معطوف داشت. وی با این هدف تاکتیک‌های گوناگون زیر را به کار بست:
    • شفافیت پرداخت‌ها و انتقال پول
    • ترویج معاملات دیجیتالی
    • اصلاح قوانین مالیاتی

شما می‌توانید از طریق لینک زیر، فایل PDF این گزارش را دریافت و مطالعه کنید:

 دریافت
حجم: 699 کیلوبایت

این گزارش توسط آقای حسین عباسی نسب تهیه شده و توسط سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی منتشر شده است.