آقای حاجی دلیگانی، نماینده محترم مجلس شورای اسلامی، طی اقدامی قابل تقدیر برای اولین بار در کشور، اطلاعات حضور و غیاب خود در صحن علنی مجلس را جهت انتشار در اختیار مجموعه شفافیت برای ایران قرار دادند.

نوع محتوا اطلاع‌رسانی
موضوع شفافیت حضور و غیاب
بخش مجلس و پارلمان
جغرافیا ایران
منتشر کننده شفافیت برای ایران

حضور فیزیکی نمایندگان در مجلس شورای اسلامی، نه تنها یکی از وظایف قانونی نمایندگان و از دیدگاه موکلانشان یکی از وظایف حداقلی آنها است بلکه باعث قوام فعالیت نمایندگی و چهارچوب دادن به مجلس می‌شود، در همین راستا نیز مقام معظم رهبری بارها به این موضوع اشاره کرده اند و از وضعیت موجود ادوار مختلف مجلس گلایه کرده‌اند. با این وجود، میزان حضور نمایندگان در جلسات مجلس واقعا تاسف بار است به گونه‌ای که معمولا بین 60 تا 90 نفر از نمایندگان در اکثر جلسات حضور ندارند (حدود 20 تا 30 درصد کل نمایندگان) و اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان مجلس صرفا در جلسات بسیار مهم مانند جلسات رای اعتماد وزرا یا استیضاح آنها حضور دارند. وجود این معضل طی سال‌های متمادی نشان می‌دهد که آیین‌نامه داخلی مجلس و تعیین جریمه برای نمایندگان، راهکاری ناکارآمد برای حل این معضل است.  راه‌حل این مشکل، تغییر رویکرد نظارت متمرکز به رویکرد نظارت مردمی است. به این ترتیب که با انتشار بروز اطلاعات مربوط به حضور و غیاب نمایندگان در قالب‌های استاندارد ارائه داده،‌ مردم را به میدان نظارت بر نمایندگان کشاند.

در همین راستا و در جهت تحقق نظارت عمومی بر حضور و غیاب نمایندگان مجلس، آقای حاجی دلیگانی برای اولین بار، به صورت داوطلبانه اطلاعات حضور و غیاب خود در صحن علنی مجلس را در اختیار مجموعه شفافیت برای ایران قرار دادند تا منتشر شود. جهت تسریع و توسعه هرچه بیشتر شفافیت داوطلبانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شفافیت را از نمایندگان شهر خود مطالبه کنید.

این فایل‌ها از طریق لینک‌های زیر قابل دانلود هستند:

 دریافت
حجم: 35.7 کیلوبایت
توضیحات: اطلاعات حضور و غیاب آقای حاجی دلیگانی در سال 96

 دریافت
حجم: 16.4 کیلوبایت
توضیحات: اطلاعات حضور و غیاب آقای حاجی دلیگانی در سال 97

تذکر

  • شفافیت برای ایران بدون هیچ‌گونه دخل و تصرف و هیچ‌گونه توضیحی پیرامون فایل‌های اکسل، آن‌ها را منتشر می‌کند. افراد، رسانه‌ها و سایر نهادها با توجه به تخصص و نیاز خود، می‌توانند از این فایل‌ها استفاده و آن‌ها را مورد تحلیل و نقد قرار دهند.
  • از آقای حاجی دلیگانی بابت شکستن سد محرمانگی در مجلس و انتشار داوطلبانه اطلاعات حضور و غیاب خود تشکر می‌کنیم. شفافیت برای ایران از سایر نماینده‌های مجلس نیز دعوت می‌کند تا با انتشار داوطلبانه اطلاعات حضور و غیاب خود، به این حرکت بپیوندند. شفافیت برای ایران اعلام می‌دارد که ظرفیت برای انتشار اطلاعات حضور و غیاب سایر نمایندگان نیز فراهم بوده و تمامی نمایندگان مجلس می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند.
  • اگر تعداد نمایندگانی که اطلاعات حضور و غیاب خود را منتشر می‌کنند به حد قابل قبولی برسد، شفافیت برای ایران سامانه‌ای مجزا برای این امر ایجاد کرده و اطلاعات حضور و غیاب نمایندگان مجلس را به صورت سیستمی منتشر خواهد کرد. اما از مجلس شورای اسلامی نیز درخواست می‌کنیم که اطلاعات حضور و غیاب، آراء و میزان مشارکت در رأی‌گیری نمایندگان را به صورت رسمی منتشر نماید.

برای بحث و گفتگو پیرامون این مطلب، به انجمن شفافیت برای ایران مراجعه نمایید.

مطالعه بیشتر

برای مطالعه بیشتر می‌توانید به پرونده شفافیت حضور و غیاب مراجعه کنید.