LegislationLab.org پایگاهی اینترنتی است تا شهروندان بتوانند در فرایندهای قانونگذاری سهیم باشند. Legislation Lab به عنوان  بستری برای تشویق مردم به آگاهی یافتن از قوانین و نقش‌آفرینی درقانونگذاری مطرح شده است. این وبسایت در پی ارائه راه‌های دسترسی آسان به قانونگذاری است. به علاوه، برای جمع‌آوری بازخوردهای مردمی نیز مهیاست.

نوع محتوا تجارب داخلی و بین‌المللی
موضوع قانونگذاری جمعی
بخش مراکش
منتشر کننده شفافیت برای ایران

اهداف عمده

به صورت خلاصه، اهداف عمده و کارکردهای مهم Legislation Lab را می‌توان این گونه دسته‌بندی کرد:

 1. شهروندان می‌توانند از طریق قسمت‌های مختلف وبسایت، قوانین را بخوانند و با تجارب بین‌المللی مقایسه نمایند.
 2. کاربران می‌توانند نظر خود را از طریق رای دادن، نظر گذاشتن و نیز پیشنهاد دادن برای پاره‌ای از تغییرات، اعلام دارند.
 3. تجزیه و تحلیل داده‌ها به صورت خودکار در زمان واقعی، به بررسی دیدگاه‌ها و آمار جمعیت شرکت‌کنندگان می‌پردازد.
 4. Legislation Lab براساس مدل مشارکت شفاف فعالیت می‌کند؛ مشارکت شفافی که خود با شفافیت حاصل می‌شود. تمام همکاری‌ها به صورت شفاف شناسانده می‌شوند و برای همه در دسترس قرار می‌گیرند. علاوه بر این منابع و اطلاعات آماری آن‌ها نیز نمایش داده می‌شود.

تسهیل کننده‌های حقوقی

تمامی پرونده‌های حقوقی موجود در وبسایت Legislation Lab تحت محافظت تسهیل کننده‌های حقوقی قرار دارند. تسهیل کننده‌های حقوقی برخاسته از دولت، نهاد‌ها و یا حتی عموم مردم اند. GovRight (که Legislation Lab یکی از وبسایت‌های وابسته به آن است) با استفاده از تسهیل کننده‌ها در تلاش است تا پای مردم را به فرایند قانونگذاری به صورت مستقیم باز کند و همچنین سطح تعاملات و گتفگوهای مردمی در این زمینه را ژرفا بخشد.

پیشینه

Legislation Lab دارای سال‌ها تجربه است که با حضور ذیل GovRight به دست آورده است؛ تجربه اجرایی‌سازی گفتمان عمومی معنادار و نقش‌آفرینی در حکمرانی. روایت زیر تنها یکی از مواردی است که نقش مهم مردم در حکمرانی را مشخصا نشان می‌دهد.

در سال 2011 مردم مغرب (مراکش) دست به اعتراض زدند و رفع ناعدالتی اجتماعی، بیکاری و فساد را فریاد زدند. آنان همچنین سلطنت مشروطه رانمی‌خواستند. اعتراضات راه به جایی نبرد، تا آن که «طارق نشناش» به راه‌اندازی وبسایتی بر مبنای مدل مشارکت جمع‌‌سپاری اقدام کرد. او با راه‌اندازی این وبسایت، پایگاهی برای ایجاد تغییرات در قانون اساسی ایجاد کرد. مردم هم در طول مدت کوتاهی، 200000 مرتبه از این پایگاه دیدن کردند و حدود 10000 نظر و پیشنهاد قرار دادند. این استقبال باعث شد تا نظرات به سرعت تاثیر خود را بگذارند و در نتیجه طی چند ماه، پادشاه مغرب دستور برگزاری رفراندوم را صادر کرد.

Legislation Lab یکی از محصولات GovRight است. GovRight متشکل از گروهی است که در فناوری، حقوق و امنیت فعالیت می‌کنند تا روابط میان دولت، نهاد‌ها و مردم را بهبود دهند.

خدمات

در ابتدای ورود به سایت، دو امکان به کاربر داده می‌شود: 1- دیدن قانون برگزیده 2- شروع گفتگوی حقوقی

 

مشارکت در قانونگذاری

با انتخاب  "See a sample law" صفحه زیر را مشاهده خواهید نمود:

برای مثال در این تصویر، به قانونی خاص اشاره شده است. در این قانون موارد زیر قابل مشاهده است، همانطور که در عکس شماره‌گذاری شده است:

 1. شرکت (در قانونگذاری)
 2. مشاهده نتایج
 3. توضیحی مختصر در خصوص قانون
 4. توضیحاتی در مورد زمان (از جمله، تصویب، بازنگری و …)
 5. تحلیل نتایج

شرکت در قانونگذاری، هدف اصلی این وبسایت است. قابلیت‌هایی که برای استفاده در این صفحه، یعنی مشارکت در قانونگذاری ایجاد شده است، مطابق تصویر زیر است:

 1. سرفصل‌های قانون
 2. متن قانون
 3. مشاهدهنتایج
 4. «آری» یا «نه» به تمام قانون
 5. تجدید نظر
 6. مشاهده قوانین مشابه
 7. گذاشتن نظر و مشاهده سایر نظرات

تحلیلی که خود سایت از کاربران ارائه می‌دهد نیز جالب توجه است:

 1. «آری» به تمام قانون
 2. «نه» به تمام قانون
 3. قوانین قابل مقایسه
 4. تغییر در پیشنهادها
 5. نظرات
 6. جنیست کاربران
 7. بازه سنی کاربران
 8. ملیت کاربران

شما می‌توانید فایل word این مطلب را دانلود کنید:

 دریافت
حجم: 2.26 مگابایت

این نوشته توسط آقای محمد امین حاکمی، از همراهان شفافیت برای ایران، تهیه شده است.